Tytuł badania: Rodzice o swoim zaangażowaniu w edukację szkolną dzieci
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 1 września 2013 – 31 marca 2014
Badacz: Joanna Kołodziejczyk

Przedmiotem badania ilościowo-jakościowego o charakterze ewaluacyjnym było zaangażowanie rodziców w szkolną edukację swoich dzieci. Dane pozyskano z zewnętrznej ewaluacji szkolnej przeprowadzonej przez wizytatorów. Kontrola objęła placówki edukacyjne z II, III i IV etapu edukacyjnego. Narzędziami badawczymi były ankieta (N = 465) i kwestionariusz wywiadu grupowego (N = 459). Postawiono następujące pytania badawcze: jak wielu rodziców angażuje się w edukację szkolną dzieci; czego dotyczą inicjatywy rodziców; jak szkoła odpowiada na to zaangażowanie, umożliwiając realizację inicjatyw rodziców. Okazało się, że wszystkie badane szkoły spełniają wymaganie: rodzice są partnerami szkoły na poziomie co najmniej podstawowym. Wymaganiem, które okazało się najtrudniejsze do realizacji, był zapis: rodzice wychodzą z inicjatywami na rzecz rozwoju szkoły i uczniów (168 szkół nie spełniło tego wymagania w ogóle). Najbardziej chętni i aktywni w powyższym działaniu okazali się rodzice uczniów z technikum (56,4%), najmniej chętni byli rodzice licealistów (30,8%).

Deskryptory TESE: rodzice, dziecko, edukacja, szkoła, ewaluacja
TESE descriptors: parents, child, education, school, evaluation
  • Kołodziejczyk, J. (2014). Rodzice o swoim zaangażowaniu w edukację szkolną dzieci. W: G. Mazurkiewicz i A. Gocłowska (red.), Jakość edukacji. Dane i wnioski z ewaluacji zewnętrznych przeprowadzonych w latach 2013/2014 (s. 187-200). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.