Tytuł badania: Badania nad przejawami uprzedzeń, dyskryminacji i agresji wśród uczniów szkół gimnazjalnych powiatu oświęcimskiego
Data: grudzień 2014
Badacz: Małgorzata Bzibziak, Marzena Tadeusz

Do zebrania materiału badawczego wykorzystano kwestionariusz ankiety. Odpowiedziało na nią 18 szkół gimnazjalnych, a wypełniło ją 121 wychowawców. W 121 klasach uczyło się łącznie 2606 uczniów. Na podstawie wyników badania odnotowano, że tylko w 2 klasach wystąpiły przejawy uprzedzeń wobec rówieśników ze względu na płeć. Wygląd zewnętrzny stanowił przedmiot rówieśniczych uprzedzeń w 7 klasach pierwszych, 13 drugich i 15 trzecich. Miejsce zamieszkania (wieś/miasto) było powodem uprzedzeń w 4 klasach. 2 nauczycieli zetknęło się w swoich klasach z uprzedzeniami ze względu na kolor skóry. Agresja fizyczna wystąpiła w 13 klasach pierwszych, 20 drugich i 20 trzecich. Mobbing zauważyło łącznie 3 wychowawców. Na stalking w swoich klasach zwróciło uwagę 2 nauczycieli. Odrzucenie rówieśnicze występowało w 9 klasach pierwszych, 17 drugich i 15 trzecich. 39 nauczycieli nie odnotowało w swoich klasach żadnych negatywnych zjawisk (32% próby).

Deskryptory TESE: przemoc szkolna, przemoc, konflikt, niekorzystne położenie, rozwiązywanie problemów, relacje międzygrupowe, obszar miejski, obszar wiejski
TESE descriptors: bullying, violence, conflict, disadvantaged background, problem solving, intergroup relations, urban area, rural area
  • Tadeusz, M. i Bzibziak, M. (2015). Badania nad przejawami uprzedzeń, dyskryminacji i agresji wśród uczniów szkół gimnazjalnych powiatu oświęcimskiego. Hejnał Oświatowy, 6-7, 13-15.