Tytuł badania: Cechy indywidualne jako determinanty postaw i zachowań oszczędnościowych młodzieży
Data: [2013]
Badacz: Maryla Goszczyńska, Agata Trzcińska

Celem badania było określenie wpływu indywidualnych cech psychologicznych młodzieży na ich postawy i zachowania związane z oszczędzaniem pieniędzy. Założono wstępnie, że oszczędzaniu sprzyjają niski poziom emocjonalności i niski poziom towarzyskości, a także wysoki poziom samokontroli, orientacja temporalna i teliczność. W badaniu wzięło udział 177 uczniów w wieku od 13 do 19 lat, w tym 121 dziewcząt i 56 chłopców, uczących się w gimnazjach i liceach w Warszawie, Katowicach i Sanoku. Na podstawie rezultatów badania stwierdzono, że strach wiązał się z mniejszą skłonnością młodzieży do oszczędzania pieniędzy (wyjaśniał 2% wariancji zmiennej zależnej). Okazało się ponadto, że uczniowie bardziej towarzyscy i trudno znoszący samotność rzadziej niż pozostali posiadali konto bankowe. Stwierdzono również, że wysoka tendencja do złoszczenia się sprzyjała postrzeganiu oszczędzania jako czynności trudnej. Również wysoki poziom towarzyskości utrudniał oszczędzanie. Zachowania oszczędnościowe okazały się związane z poziomem samokontroli badanej młodzieży (umiarkowany dodatni związek obu zmiennych). Zauważono przy tym, że uczniowie posiadający oszczędności charakteryzowali się wyższym poziomem samokontroli niż młodzież nieoszczędzająca. Wykazano negatywny wpływ orientacji temporalnej teraźniejszościowej na skłonność młodzieży do oszczędzania. Z kolei odnotowano, że nastawienie przyszłościowe było związane z częstszym posiadaniem oszczędności.

Autorskie słowa kluczowe: adolescencja, oszczędzanie, samokontrola, temperament, orientacja temporalna
Author's Keywords: adolescence, saving, self-control, temperament, time perspective
Deskryptory TESE: osobowość, ekonomia, przedsiębiorczość, relacje interpersonalne, młodzież, zachowania społeczne
TESE descriptors: personality, economics, enterpreneurship, interpersonal relations, youth, social behaviour
  • Trzcińska, A. i Goszczyńska, M. (2014). Cechy indywidualne jako determinanty postaw i zachowań oszczędnościowych młodzieży. Ruch Pedagogiczny, 1, 31-45.