Tytuł badania: O wspólnotach lokalnych i ich znaczeniu
Projekt badawczy:
  • Kompetencje do komunikacji międzykulturowej w aspekcie tradycyjnej wielokulturowości regionu i procesów migracyjnych
Data: [2013]
Badacz: Jolanta Muszyńska

W badaniu uczestniczyło łącznie 909 osób (do analizy wykorzystano dane 808 badanych). W badanej grupie byli uczniowie szkół średnich oraz studenci. 28,7% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że wszystkie podejmowane przez nich działania wiążą się przede wszystkim z przyszłością ich samych i ich rodzin. Z opinią tą zgodziło się 31,7% badanych, 5,5% nie zgodziło się z nią, a 3,3% zdecydowanie się z nią nie zgodziło (24,8% nie wyraziło jednoznacznego zdania). Respondentów poproszono również o ustosunkowanie się do stwierdzenia: Jako mieszkaniec mojej miejscowości jestem zobowiązany do działań, które przynoszą również korzyść innym mieszkańcom. Zdecydowaną aprobatę wyraziło 10,6% badanych, aprobatę – 34,8%, brak aprobaty – 11,4%, zdecydowany brak aprobaty – 7,9% (brak zdania dotyczył 31,4% ankietowanych). Blisko co trzecia badana osoba, jeśli angażowała się w jakieś działania społeczne, to aktywność ta miała najczęściej charakter jednorazowy.

Autorskie słowa kluczowe: edukacja, społeczność lokalna, wspólnota, zakorzenienie, tożsamość lokalna, działanie społeczne, zaangażowanie
Author's Keywords: education, local community, community, rootedness, local identity, social action, commitment
Deskryptory TESE: społeczność lokalna, miejsce zamieszkania, zachowania społeczne, uczestnictwo obywatelskie, wychowanie obywatelskie
TESE descriptors: local community, place of residence, social behaviour, citizen participation, civics
  • Muszyńska, J. (2014). O wspólnotach lokalnych i ich znaczeniu. Ruch Pedagogiczny, 1, 87-95.