Tytuł badania: Edukacja dwujęzyczna w Polsce – język niemiecki
Typ badania: ewaluacyjne
Data: 2009
Badacz: Beata Kurzawińska, Agnieszka Sochal, Marta Torenc, Przemysław Wolski

Celem ewaluacyjnego badania jakościowego była ocena stanu sekcji dwujęzycznych z językiem niemieckim w Polsce. W badaniu zastosowano techniki: analizy dokumentów szkolnych, obserwacji szkolnej, zogniskowanych wywiadów grupowych z nauczycielami i uczniami. Dodatkowo posłużono się ankietą ilościową. W badaniu wzięły udział 33 szkoły gimnazjalne i licealne z województw: śląskiego i mazowieckiego. Okazało się, że wśród przedmiotów dwujęzycznych w tych szkołach znajdują się: technologia informacyjna, biologia, geografia, przedsiębiorczość, matematyka, chemia, filozofia, wiedza o społeczeństwie, historia, plastyka. Potwierdzono, że wszyscy badani nauczyciele z sekcji dwujęzycznych mieli do tego pełne kwalifikacje. Zauważono, że kształcenie w sekcjach dwujęzycznych nie odbywa się na jednym poziomie nauczania (od A1 w gimnazjach do C2 w liceach). Raport na temat bilingwalnego kształcenia zawiera też szczegółowe informacje dotyczące nauczycieli języka niemieckiego i przedmiotów niejęzykowych oraz lekcji przedmiotów niejęzykowych i języka niemieckiego.

Deskryptory TESE: edukacja, język, język nauczania, Polska, ewaluacja, niemiecki
TESE descriptors: education, language, teaching language, Poland, evaluation, German
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji. (2010). Edukacja dwujęzyczna w Polsce – język niemiecki. Raport ewaluacyjny. Praktyka w wybranych szkołach. Pobrane z http://www.ore.edu.pl/materialy-do-pobrania