Tytuł badania: Propozycja typologii rodzin – jacy są współcześni rodzice małych dzieci?
Projekt badawczy:
  • Adaptacja narzędzi do diagnozy jakości otoczenia fizycznego i społecznego dzieci w wieku od 6. do 36. miesiąca życia
Data: [2013]
Badacz: Anna Brzezińska, Monika Dąbkowska

W badaniu wzięło udział 126 rodzin dzieci w wieku 3-18 miesięcy. Do zebrania materiału badawczego wykorzystano takie narzędzia jak: Affordances in the Home Environment and Motor Development (AHEMD) dla dzieci w wieku 3-18 miesięcy, skalę Home Inventory „Wywiad i obserwacja” dla dzieci w wieku 0-18 miesięcy. Na podstawie wyników badania wyodrębniono następujące typy rodzin: 1. rodziny z wdrażającymi się rodzicami – w rodzinach tych wychowują się wyłącznie dziewczynki, rodziny są małe, zazwyczaj z jednym dzieckiem; 2. rodziny z troskliwymi rodzicami – w rodzinach tych wychowują się głównie starsi chłopcy, pod względem wzorców behawioralnych rodzice wykazują się troskliwą opieką nad dzieckiem; 3. rodziny z rodzicami przezwyciężającymi trudności – rodziny o niskim statusie materialnym, rodzice są jednak troskliwi, zapewniają dzieciom stymulujące wyposażenie w domu i otoczeniu; 4. rodziny z rodzicami elitarnymi – rodzice o wysokim poziomie wykształcenia, wychowują głównie dziewczynki; 5. rodziny z rodzicami niezaangażowanymi – małe rodziny, w których wychowują się głównie chłopcy, rodzice są mało troskliwi, dzieci mają niewiele zabawek w domu.

Author's Keywords: young children’s development, family structure, types of families, the environments of child’s development
Deskryptory TESE: rodzice, rodzina, wychowanie dziecka, opieka nad dzieckiem, dziecko zagrożone, dziecko
TESE descriptors: parents, family, child rearing, childcare, child at risk, child
  • Dąbkowska, M. (2014). Propozycja typologii rodzin – jacy są współcześni rodzice małych dzieci? Kultura i Edukacja, 4, 166-187.