Tytuł badania: Szekspir w animacji. Filmowe adaptacje dramatów w kontekście młodego widza
Data: [2013]
Badacz: Michał Pruszak

W badaniu wzięło udział 113 dzieci w wieku 9-13 lat, uczęszczających do IV-VI klasy szkoły podstawowej. Uczniów poproszono o obejrzenie filmu A Witch’s Tangled Hare i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. 50% respondentów potrafiło zidentyfikować cytowaną w filmie animowanym scenę balkonową. 12% oprócz tytułu było w stanie wskazać imię i nazwisko autora. 97% uczniów znało tytuł Romeo i Julia, ale co trzecia badana osoba poznała ten dramat z filmów i bajek. 65% respondentów identyfikowało Romea i Julię ze sztuką teatralną. W opinii blisko połowy badanych dramat ten jest przeznaczony dla odbiorców w ich wieku (przeciwnej odpowiedzi udzieliło 43% badanych). 96% wszystkich respondentów uważało, że głównym tematem dramatu Szekspira jet miłość. Tylko w opinii 1% uczniów jest to sztuka o walce o władzę, a zdaniem 2% – o magii i czarach. 15% badanych stwierdziło, że bohaterami Romea i Julii są postacie fantastyczne, a zdaniem 83% – postacie realistyczne. Uczniowie nie byli zgodni co do wymowy zakończenia utworu – 45% uważało, że dramat kończy się szczęśliwie, a 50% myślało, że nieszczęśliwie.

Author's Keywords: young viewer, cartoon, animation, adaptation, dramatic works, film, Shakespeare
Deskryptory TESE: wiedza, literatura dla dzieci i młodzieży, literatura, kino, kultura
TESE descriptors: knowledge, children's and youth literature, literature, cinema, culture
  • Pruszak, M. (2014). Szekspir w animacji. Filmowe adaptacje dramatów w kontekście młodego widza. Kultura i Edukacja, 3, 75-94.