Tytuł badania: Czego (nie) uczą polskie szkoły. System edukacji a potrzeby rynku pracy w Polsce
Typ badania: ewaluacyjne
Data: wrzesień 2008
Badacz: Urszula Sztanderska, Wiktor Wojciechowski

Badanie ewaluacyjne stanowi szeroki ogląd problematyki dotyczącej powiązań edukacji z potrzebami rynku pracy w Polsce. Raport przedstawia analizę następujących zagadnień: wpływ wykształcenia na dalsze losy absolwentów w Polsce, znaczenie wykształcenia w podejmowaniu i wykonywaniu konkretnej pracy zawodowej i jego wpływ na wysokość zarobków oraz rola kształcenia ustawicznego w życiu zawodowym; wybory edukacyjne a ekonomiczna opłacalność kształcenia; kwestia działania polskich szkół i uwzględniania indywidualnych wyborów oraz sytuacji na rynku pracy – oferta miejsc kształcenia dla młodzieży; wiedza na temat związku kształcenia z rynkiem pracy, służąca podejmowaniu racjonalnych decyzji edukacyjnych. Zawarte w raporcie rekomendacje mają sprzyjać spójności edukacji z rynkiem pracy, co powinno przyczynić się do lepszej alokacji nakładów prywatnych i publicznych w tę sferę i skutecznie wpłynąć na podniesienie poziomu dobrobytu.

Deskryptory TESE: rekrutacja pracowników, rynek pracy, dostępność miejsc pracy, edukacja, wybór szkoły, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: recruitment, labour market, access to employment, education, choice of school, employability
  • Sztanderska, U. i Wojciechowski, W. (2008). Czego (nie) uczą polskie szkoły? : System edukacji a potrzeby rynku pracy w Polsce. Pobrane z http://www.rynekpracy.pl/pliki/pdf/6.pdf