Tytuł badania: Raport cząstkowy z przeprowadzenia badań audytoryjnych wśród studentów
Projekt badawczy:
  • Między migracją a szarą strefą – formy adaptacji zawodowej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych
pokaż badania
Data: [2009]
Badacz: Paweł Grygiel, Grzegorz Humenny, Justyna Sikorska-Grygiel, Paweł Walawender

Badanie miało na celu diagnozę oczekiwań studentów wobec rynku pracy. Badanie zrealizowano w ramach projektu Między migracją a szarą strefą – formy adaptacji zawodowej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (nr projektu: WND-POKL.06.01.01-18-169/08), sfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI: Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1.: Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1.: Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy. W badaniu wzięło udział 1193 studentów z losowo wybranych podkarpackich uczelni (818 kobiet i 322 mężczyzn; ponad 4% osób nie zaznaczyło płci). Respondenci odpowiadali na pytania dotyczące planów edukacyjnych i zawodowych, doświadczeń związanych ze studiowaniem na danej uczelni (przyjęcie na studia, studiowanie na więcej niż jednym kierunku, wybór konkretnego kierunku), pracy zawodowej (doradztwo zawodowe na uczelni, korzystanie z biura karier, oczekiwania związane z pierwszą pracą, plany migracji w celach zarobkowych). Prawie 44% badanych zadeklarowało chęć kontynuowania dalszej nauki po ukończeniu studiów (np. studia uzupełniające, doktorskie). Spośród osób, które nie chciałyby kontynuować swojej nauki, 59,5% opowiedziało się za chęcią podjęcia pracy najemnej w Polsce.

Deskryptory TESE: student, student pracujący, rynek pracy, absolwent, związek między szkoleniem a zatrudnieniem, migracja, wybór studiów, ocena uczących się
TESE descriptors: student, working student, labour market, school leaver, training-employment relation, migration, choice of studies, evaluation of students
  • Grygiel, P., Sikorska-Grygiel, J. i Humenny, G. (2009). Raport cząstkowy z przeprowadzenia badań audytoryjnych wśród studentów. Pobrane z http://porp.wup-rzeszow.pl/dokumenty/index/page/1.html