Tytuł badania: Raport cząstkowy z badań telefonicznych wśród absolwentów liceów ogólnokształcących i profilowanych
Projekt badawczy:
  • Między migracją a szarą strefą – formy adaptacji zawodowej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych
pokaż badania
Data: grudzień 2009 – kwiecień 2010
Badacz: Paweł Grygiel, Grzegorz Humenny, Justyna Sikorska-Grygiel, Paweł Walawender, Paweł Walewander

Głównym celem badania była diagnoza sytuacji absolwentów liceów ogólnokształcących i profilowanych na rynku pracy. Badanie zrealizowano w ramach projektu Między migracją a szarą strefą – formy adaptacji zawodowej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (nr projektu: WND-POKL.06.01.01-18-169/08), sfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI: Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1.: Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, Poddziałanie 6.1.1.: Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy. Działania badawcze zaplanowano na dwie tury. Druga tura polegała na wywiadach prowadzonych za pośrednictwem rozmów telefonicznych wspomaganych komputerowo oraz ankiet zamieszczonych na stronach internetowych. Łącznie przebadano 348 osób. Respondenci odpowiadali na pytania o zakończenie nauki w szkole średniej (uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły, przystąpienie do matury, wyniki egzaminu dojrzałości), ścieżkę edukacyjną po szkole średniej (wybór pomiędzy studiami wyższymi a szkołami pomaturalnymi/policealnymi) oraz doświadczenia na rynku pracy (rodzaj i tryb pracy, migracje w celach zarobkowych, bezrobocie). Wyniki badania pokazały m.in., że co trzeci ankietowany próbował dostać się na dwa kierunki studiów, co piąty natomiast startował na trzy kierunki. Najbardziej obleganymi kierunkami były budownictwo i ekonomia (ponad 11% wyborów). Do najmniej popularnych należała archeologia (0,3%). Największy odsetek przyjętych odnotowano w Politechnice Rzeszowskiej (ponad 24%).

Deskryptory TESE: szkoła średnia, absolwent, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, wybór studiów, wybór szkoły, migracja, start zawodowy absolwentów, bezrobocie
TESE descriptors: secondary school, school leaver, employability, choice of studies, choice of school, migration, transition from school to work, unemployment
  • Grygiel, P., Humenny, G. i Sikorska-Grygiel J. (2010). Raport cząstkowy z badań telefonicznych wśród absolwentów liceów ogólnokształcących i profilowanych. Pobrane z http://porp.wup-rzeszow.pl/dokumenty/index/page/2.html