Tytuł badania: Badanie oczekiwań pracodawców wobec potencjalnych pracowników, ich umiejętności i kwalifikacji w kontekście zjawiska migracji
Projekt badawczy:
  • Usuwamy bariery. Badania potrzeb edukacyjnych pracodawców i pracobiorców w województwie opolskim
pokaż badania
Data: luty 2009 – marzec 2009
Badacz: Anna Krasnodębska

Badanie przeprowadzono w ramach projektu Usuwamy bariery. Badania potrzeb edukacyjnych pracodawców i pracobiorców w województwie opolskim z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.3.: Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego. Materiał zebrano za pomocą indywidualnego wywiadu pogłębionego (IDI), realizowanego przez badaczy terenowych przy użyciu kwestionariusza wywiadu ustrukturyzowanego. Udało się dotrzeć do 15 przedsiębiorstw. Respondentom zadano pytania o możliwości zatrudniania kobiet, zjawisko nielegalnego zatrudniania, możliwości i bariery w zatrudnianiu cudzoziemców, ocenę zjawiska migracji, politykę zatrudniania lub zwalniania imigrantów w ich firmach, stosunek od imigrantów jako aktualnych lub potencjalnych pracowników, czynniki determinujące nabór lub zwalnianie pracowników w ich firmach, ocenę cech, postaw i zachowań pożądanych lub niepożądanych w środowisku pracowniczym, sposoby motywowania pracowników, deficytowe zawody, współpracę ze szkołami i uczelniami w celu właściwego doboru odpowiednich pracowników, ocenę spełnienia kryterium zawodowego przez szkoły i uczelnie. Respondenci określili zawody deficytowe albo takie, które w ciągu najbliższych kilku lat staną się deficytowe; w tym kontekście wymieniano tapicerów, karmelarzy, malarzy, elektryków, geodetów, inżynierów. Badani zwracali uwagę na nasycenie rynku pracy osobami wykonującymi zawody ekonomiczne, związane z księgowością albo marketingiem. Uczestnicy badania wskazywali na brak szkół zawodowych w regionie.

Deskryptory TESE: rynek pracy, cudzoziemiec, rekrutacja pracowników, przedsiębiorstwo, pracodawca, migracja
TESE descriptors: labour market, foreigner, recruitment, enterprise, employer, migration
  • Krasnodębska, A. (2009). Badanie oczekiwań pracodawców wobec potencjalnych pracowników, ich umiejętności i kwalifikacji w kontekście zjawiska migracji. Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/Oczekiwania_pracodawcow_wobec_potencjalnych_pracownikow.pdf