Tytuł badania: Badania potrzeb pracodawców w kontekście oferty systemu edukacji na poziomie średnim i wyższym
Projekt badawczy:
  • Usuwamy bariery. Badania potrzeb edukacyjnych pracodawców i pracobiorców w województwie opolskim
pokaż badania
Data: 2009
Badacz: Joanna Żurawska

Celem badania była analiza potrzeb i oczekiwań pracodawców wobec oferty edukacyjnej szkół średnich i wyższych z województwa opolskiego. Badanie przeprowadzono w ramach projektu Usuwamy bariery. Badania potrzeb edukacyjnych pracodawców i pracobiorców w województwie opolskim z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.3.: Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego. W badaniu zastosowano metodę jakościową, techniki: zogniskowanego wywiadu grupowe (FGI) i dyskusji grupowych, indywidualnego wywiadu swobodnego i pogłębionego (IDI), obserwacji uczestniczącej, testów projekcyjnych oraz analizę danych wtórnych. Do badania zaproszono: regionalnych przedsiębiorców, przedstawicieli szkół średnich i wyższych, a także osoby reprezentujące instytucje rynku pracy. W wyniku badania omówiono: potrzeby rynku pracy i gospodarki wobec oferty edukacyjnej szkół średnich i wyższych i jej niedostosowanie do aktualnej sytuacji na rynku pracy, stopień przygotowania absolwentów do podjęcia pracy, pożądane przez przedsiębiorców kompetencje i kwalifikacje zawodowe absolwentów, realizację założeń kształcenia ustawicznego, współpracę szkolnictwa i gospodarki.

Deskryptory TESE: oferta edukacyjna, szkolnictwo średnie, szkolnictwo wyższe, pracodawca, rynek pracy, dostosowanie do potrzeb rynku pracy
TESE descriptors: educational provision, secondary education, higher education, employer, labour market, employability
  • Żurawska, J. (2009). Badania potrzeb pracodawców w kontekście oferty systemu edukacji na poziomie średnim i wyższym. Pobrane z http://www.efs.gov.pl/AnalizyRaportyPodsumowania/baza_projektow_badawczych_efs/Documents/Badania_potrzeb_pracodawcow.pdf