Tytuł badania: Adekwatność kształcenia do potrzeb rynku pracy w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych województwa świętokrzyskiego
Projekt badawczy:
  • Mapa Monitorująca Szanse na Pracę absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego (MMSP)
pokaż badania
Data: 2 listopada 2005 – 31 października 2007
Badacz: Ada Kopeć-Pawlikowska

Głównym celem projektu jest stworzenie Mapy Monitorującej Szanse na Pracę absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego. W oparciu o badania socjologiczne (jakościowe i ilościowe) oraz analizy dokumentów źródłowych przedstawiono korelację między czynnikami determinującymi szanse na zatrudnienie absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych: szkoły, absolwenci, instytucje rynku pracy, oferty pracy. Badaniami objęto wszystkie ponadgimnazjalne szkoły zawodowe województwa świętokrzyskiego: zasadnicze szkoły zawodowe, zasadnicze szkoły zawodowe specjalne, technika na podbudowie gimnazjum, technika na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły policealne; łącznie 495 oddziałów kształcenia w 65 zespołach szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego. Pytania badawcze dotyczyły aktywności szkół od roku szkolnego 2000/2001 do 2006/2007. Podstawowym narzędziem badawczym był kwestionariusz ankiety (analizie poddano kwestionariusze odesłane z 65 zespołów szkół. W ankiecie pytano m.in. o etapy wprowadzania nowych kierunków kształcenia zawodowego w poszczególnych placówkach. Dziewięciu dyrektorów nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie. Najczęściej wymienianą procedurą była konsultacja tej decyzji z Powiatowym Urzędem Pracy i opinia w powiatowej radzie zatrudnienia (40 dyrektorów). 36 szkół konsultowało wniosek z organem prowadzącym, a o opinię kuratorium oświaty zwracało się 29 placówek. Badania wśród gimnazjalistów (głównie ich preferencji zawodowych) prowadziły 24 szkoły.

Deskryptory TESE: dostosowanie do potrzeb rynku pracy, absolwent, szkoła średnia o profilu zawodowym, popyt na kształcenie, rynek pracy
TESE descriptors: employability, school leaver, vocational school, demand for education, labour market
  • Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. D. Bieńkowska, C. Ulasiński, J. Szymańska. (2007). Adekwatność kształcenia do potrzeb rynku pracy w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych województwa świętokrzyskiego: raport z badań. Pobrane z http://www.cds.krakow.pl/zalaczniki/173/1.pdf