Tytuł badania: Poziom przygotowania absolwentów do poruszania się na rynku pracy – wyniki porównawcze dla ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego
Projekt badawczy:
  • Mapa Monitorująca Szanse na Pracę absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego (MMSP)
pokaż badania
Data: 2005 – 2007
Badacz:

Badaniami objęto wszystkie ponadgimnazjalne szkoły zawodowe województwa świętokrzyskiego: zasadnicze zawodowe, zasadnicze zawodowe specjalne, technika na podbudowie gimnazjum, technika na podbudowie zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły policealne. Analizy dokonano na podstawie badania 495 oddziałów kształcenia w 65 zespołach szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego (14 powiatów). Pytania badawcze dotyczyły aktywności szkół od roku szkolnego 2000/2001 do 2006/2007. Główne pytanie badawcze brzmiało: jaki jest stopień przygotowania przez szkołę absolwentów do poruszania się na rynku pracy. Wykorzystano następujące narzędzia badawcze: kwestionariusz ankiety dla dyrektora szkoły, ankietę skierowaną do szkolnych koordynatorów prac badawczych (29 ankiet). W badaniu zastosowano także technikę analizy materiałów źródłowych. W ramach przeprowadzonych badań przeanalizowano zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w poszczególnych typach szkół i zawodach w ciągu całego cyklu kształcenia. Wyniki pozwoliły zdiagnozować cztery typowe miejsca organizacji zajęć: warsztaty szkolne, zakłady pracy, Centra Kształcenia Praktycznego (CKP) oraz organizację zajęć w ramach wymiany zagranicznej. Dyrektorów szkół poproszono o określenie procentowego stopnia realizacji zajęć we wskazanych miejscach. Określone wielkości uśredniono dla typów szkół.

Deskryptory TESE: uczeń, rynek pracy, kwalifikacje zawodowe, absolwent, kształcenie i szkolenie zawodowe, szkoła średnia o profilu zawodowym, poradnictwo zawodowe
TESE descriptors: pupil, labour market, vocational qualification, school leaver, vocational education and training, vocational school, vocational guidance
  • Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. D. Bieńkowska, C. Ulasiński, J. Szymańska. (2007). Poziom przygotowania absolwentów do poruszania się na rynku pracy: wyniki porównawcze dla ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego. Pobrane z http://www.cds.krakow.pl/zalaczniki/173/2.pdf