Tytuł badania: Obraz aktywności seksualnej młodzieży
Projekt badawczy:
  • Baltic Sea Regional Study non Adolescent Sexuality
pokaż badania
Typ badania: międzynarodowe
Data: 19 kwietnia 2004 – 13 maja 2004
Badacz: Zbigniew Izdebski

Celem badania było określenie zachowań seksualnych młodzieży. Zrealizowano je w 250 szkołach ponadgimnazjalnych. Próba licząca łącznie 5173 uczniów klas drugich była reprezentatywna ze względu na województwo i typ szkoły ponagimnazjalnej. Badanie przeprowadzono w ramach badań międzynarodowych Baltic Sea Regional Study non Adolescent Sexuality realizowanych w 10 państwach rejonu Morza Bałtyckiego. Wyniki badania pozwoliły stwierdzić, że pierwsza miesiączka występowała u dziewcząt najczęściej w wieku 13-14 lat (55%), natomiast pierwszy wytrysk nasienia u chłopców w wieku 13,65. 32% badanych odczuwało napięcie seksualne często lub przez cały czas, 48% od czasu do czasu, 28% w ogóle. 70% chłopców i 30% dziewcząt miało doświadczenia z masturbowaniem się. Wśród chłopców pierwsze takie doświadczenia miały miejsce w wieku 13,8, wśród dziewcząt zaś – 14,3. Ogółem 64,7% badanych zadeklarowało, że nadal się masturbuje. Wśród powodów zaprzestania masturbacji dominowało poczucie nieestetyczności tej czynności. 38,8% chłopców powołało się na rozpoczęcie życia seksualnego, 42% dziewcząt – na poczucie grzechu. 14,4% nastolatków bało się konsekwencji zdrowotnych, 8,6% negatywnej reakcji otoczenia. Większość badanych miała za sobą doświadczenie zakochania. 92% dziewcząt i 89% chłopców przyznało, że kiedyś byli lub obecnie są zakochani. Inicjację seksualną miało za sobą 40% chłopców (najczęściej w wieku do 16. roku życia) i 31,9% dziewcząt (najczęściej w wieku 17 lat), ogółem 36% badanych. Im niższe były oceny respondentów, z im większej miejscowości pochodzili oraz im częściej palili tytoń lub marihuanę i zażywali twardsze narkotyki, tym wyższy był odsetek osób mających za sobą inicjację seksualną. Uczniowie zasadniczych szkół zawodowych istotnie częściej mieli za sobą pierwszy stosunek niż uczniowie liceów ogólnokształcących. Do najczęściej deklarowanych form aktywności seksualnej młodzieży należały pocałunki (85,6%), następnie pieszczoty (petting) (53,4%), stosunek waginalny (36%), kontakt oralny (27,4%) i kontakt analny (17,3%). 75,3% dziewcząt i tylko 46,2% chłopców deklarowało, że mieli jednego partnera seksualnego. Istotnie częściej byli to również uczniowie liceów ogólnokształcących (67%). Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną były prezerwatywy (56,4%), następnie stosunek przerywany (20,6%), pigułka antykoncepcyjna (15,7%), „kalendarzyk małżeński” (8,6%), globulki/żele/kremy plemnikobójcze (4,3%), metoda objawowa/termiczna/objawowo-termiczna (3,2%), krążek dopochwowy (2,5%) i spirala domaciczna (2,2%). Jedynie 57,3% respondentów zadeklarowało, że zawsze zabezpieczali się podczas stosunków płciowych, nieco częściej robili to chłopcy. 54,5% młodzieży słyszało o antykoncepcji po stosunku i częściej były to dziewczęta (63%) niż chłopcy (47,6%) oraz uczniowie liceów ogólnokształcących (63%), z wyższą średnią ocen (66%) oraz uczniowie z największych miast (65%). 30,3% chłopców i 12,2% dziewcząt przyznało się, że podczas bycia w związku odbyli przynajmniej jeden stosunek seksualny z inną osobą. 2,1% dziewcząt i 1,9% chłopców w ogóle nie odczuwało pociągu do osób przeciwnej płci. 2% badanych stwierdziło, że odczuwają pociąg do osób tej samej płci, z czego 1% bardzo silnie. 2,5% chłopców i 1,2% dziewcząt było kiedykolwiek zakochanych w osobie tej samej płci, 1,9% chłopców i 1% dziewcząt było z taką osobą w związku. Z osobą przeciwnej płci pozostawało kiedykolwiek w związku 58,6% chłopców i 63,9% dziewcząt (łącznie 61,3% próby). Zapytani o swoje doświadczenia z seksem w porównaniu z rówieśnikami 9,7% badanych stwierdziło, że mają większe doświadczenia, 59,2% podobne, 29,9% mniejsze od rówieśników. W zakresie zagrożeń związanych z seksem odpowiedzi młodzieży były następujące: tylko 66% nigdy nie było zmuszanych przez inną osobę do niechcianych zachowań seksualnych, a 34% zgłosiło doznanie przemocy seksualnej, w tym 16% zmuszanych było do kontaktów wzrokowych lub dotykowych o charakterze seksualnym wbrew swojej woli, a 18% do różnych form kontaktów seksualnych wbrew swojej woli, wliczając w to stosunek seksualny. 8% badanych zadeklarowało bycie sprawcami przemocy seksualnej poprzez zmuszanie do kontaktów dotykowych lub wzrokowych, a 4% do różnych form kontaktów seksualnych, wliczając w to stosunki seksualne. 8,7% badanych doświadczyło kontaktów seksualnych z osobą starszą o co najmniej pięć lat, zanim sami ukończyli 15. rok życia.

Author's Keywords: youth, adolescence, risky behaviours, sexual activity
Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, zachowania społeczne, relacje interpersonalne, zdrowie, młodzież
TESE descriptors: sex education, secondary school, vocational school, social behaviour, interpersonal relations, health, youth
  • Izdebski, Z. (2010). Obraz aktywności seksualnej młodzieży. Kwartalnik Pedagogiczny, 2(216), 165-186.