Tytuł badania: Budowa i wstępna analiza psychometryczna polskiej wersji kwestionariusza do badania jakości życia dzieci i młodzieży (KIDSCREEN-52)
Projekt badawczy:
  • KIDSCREEN
pokaż badania
Data: 2003
Badacz: Joanna Mazur

Projekt KIDSCREEN był realizowany na zlecenie Komisji Europejskiej w 13 krajach Europy. W wyniku jego realizacji otrzymano narzędzia do badania jakości życia dzieci i młodzieży w wieku 8-18 lat. Opracowany kwestionariusz zawierał 52 pytania pogrupowane w 10 wymiarach jakości życia (skonstruowano także dwie wersje skrócone). Badanie przeprowadzono w celu opisu budowy i wstępnej analizy psychometrycznej kwestionariusza KIDSCREEN-52 w polskiej wersji dla dzieci i młodzieży. Do zebrania materiału posłużono się ankietą pocztową. Finalnie do analizy zakwalifikowano kwestionariusze uzupełnione przez 1718 osób w wieku 8-18 lat z całej Polski. W wyniku przeprowadzonego badania stwierdzono, że polscy respondenci najlepiej ocenili jakość życia w wymiarze akceptacji społecznej i nastrojów oraz emocji, najgorzej z kolei w wymiarze zasobów finansowych i środowiska szkolnego. Okazało się, że wskaźnik rzetelności α-Cronbacha wynosił dla poszczególnych wymiarów jakości życia od 0,79 do 0,91; był większy dla dziewcząt niż dla chłopców oraz większy dla nastolatków niż dla młodszych dzieci. Zgodnie ze zgromadzonym materiałem ustalono również występowanie umiarkowanej, ale istotnej korelacji między wynikami uzyskanymi z kwestionariusza KIDSCREEN-52 oraz przy pomocy innych narzędzi do badania jakości życia stosowanych w Polsce (jak skala Cantrila).

Autorskie słowa kluczowe: zdrowie psychiczne, dzieci i młodzież, analiza trafności i rzetelności, jakość życia związana ze zdrowiem
Author's Keywords: mental health, children and adolescents, validity and reliability analysis, health related quality of life
Deskryptory TESE: dziecko, młodzież, badania naukowe, ankieta, analiza statystyczna
TESE descriptors: child, youth, research, questionnaire, statistical analysis
  • Mazur, J. (2004). Budowa i wstępna analiza psychometryczna polskiej wersji kwestionariusza do badania jakości życia dzieci i młodzieży (KIDSCREEN-52). Medycyna Wieku Rozwojowego, 3, 513-533.