Tytuł badania: Poziom spostrzeganego wsparcia społecznego a jakość życia dzieci i młodzieży 8-18-letniej
Projekt badawczy:
  • KIDSCREEN
pokaż badania
Data: 2003
Badacz: Agnieszka Małkowska, Joanna Mazur, Barbara Woynarowska

Badanie przeprowadzono w celu: 1) oceny poziomu wsparcia społecznego spostrzeganego przez dzieci i młodzież w Polsce w zależności od płci i wieku; 2) przedstawienia związku między poziomem spostrzeganego wsparcia społecznego a różnymi wymiarami jakości życia badanych osób. Materiał badawczy stanowiły wstępne wyniki międzynarodowych badań KIDSCREEN, zrealizowanych w Polsce w 2003 roku na zlecenie Komisji Europejskiej w ramach V Ramowego Programu Współpracy Naukowej. Próba liczyła 1718 uczniów w wieku od ośmiu do 18 lat. Zgodnie ze zgromadzonymi danymi stwierdzono, że 45,7% respondentów cechował wysoki, 44,2% średni i 10,1% niski poziom spostrzeganego wsparcia społecznego. Wykazano, że dziewczęta spostrzegały wsparcie lepiej niż chłopcy (podobnie młodsze dzieci w porównaniu ze starszą młodzieżą). Okazało się również, że poziom wsparcia istotnie wpływał pozytywnie na jakość życia respondentów we wszystkich jej aspektach (najsilniejszy związek odnotowano w wymiarze dotyczącym relacji z rodzicami i życia domowego).

Autorskie słowa kluczowe: dzieci i młodzież, jakość życia związana ze zdrowiem, wymiary jakości życia, wsparcie społeczne
Author's Keywords: children and adolescents, quality of life, quality of life dimensions, social support
Deskryptory TESE: dziecko, młodzież, społeczeństwo, postawa, ankieta, wiek, płeć
TESE descriptors: child, youth, society, attitude, questionnaire, age, gender
  • Małkowska, A., Mazur, J. i Woynarowska, B. (2004). Poziom spostrzeganego wsparcia społecznego a jakość życia dzieci i młodzieży 8-18-letniej. Medycyna Wieku Rozwojowego, 3, 551-566.