Tytuł badania: Absolwenci szkolnictwa zawodowego na siedleckim rynku pracy
Projekt badawczy:
  • Rozwój szkolnictwa zawodowego w Siedlcach w dostosowaniu do potrzeb rynku pracy
pokaż badania
Data: 21 kwietnia 2010
Badacz: Urszula Kłosiewicz-Górecka, Lidia Kuczewska, Marzena Wołosz

Celem badania była diagnoza potrzeb edukacyjnych w obszarze szkolnictwa zawodowego, w odniesieniu do lokalnego i regionalnego rynku pracy. W badaniu jakościowym zastosowano metodę zogniskowanego wywiadu grupowego (FGI) z udziałem 12 osób, w tym: przedstawiciela Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Siedlcach, dyrektora Oddziału WUP w Siedlcach, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, doradcy zawodowego z PUP w Siedlcach, doradcy zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Siedlcach, kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej Urzędu Pracy w Siedlcach, trzech siedleckich pracodawców, trzech przedstawicieli szkolnictwa zawodowego. Raport zawiera opis wyników dyskusji, skoncentrowanej wokół następujących zagadnień: ocena udziału szkół zawodowych w kształtowaniu podaży pracy w Siedlcach; ocena zgodności wiedzy i umiejętności absolwentów szkół zawodowych i techników z oczekiwaniami pracodawców; podejmowane przez szkoły środki zaradcze i ich skuteczność; współpraca szkolnictwa zawodowego z pracodawcami i różnymi podmiotami gospodarczymi; zmiany na siedleckim rynku pracy a pożądane kierunki rozwoju szkolnictwa zawodowego.

Deskryptory TESE: absolwent, uczeń, kształcenie i szkolenie zawodowe, szkoła średnia o profilu zawodowym, rynek pracy, rozwój umiejętności zawodowych, wybór szkoły, dostosowanie do potrzeb rynku pracy, start zawodowy absolwentów
TESE descriptors: school leaver, pupil, vocational education and training, vocational school, labour market, skill development, choice of school, employability, transition from school to work
  • Kuczewska, L. i Kłosiewicz-Górecka, U. (2010). Raport z badania nt.„Absolwenci szkolnictwa zawodowego na siedleckim rynku pracy” przeprowadzonego metodą zogniskowanego wywiadu grupowego. Pobrane z http://ibrkk.pl/e/?305