Tytuł badania: Uwarunkowania aktywności zawodowej osób z ograniczeniami sprawności: kompetencje osobiste
Projekt badawczy:
  • Psychospołeczne uwarunkowania aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych
pokaż badania
Data: 9 lipca 2007 – 14 lipca 2007
Badacz: Anna Brzezińska, Radosław Kaczan, Konrad Piotrowski, Piotr Rycielski

Projekt Psychospołeczne uwarunkowania aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych realizowano w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich, priorytet 1: Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej, działanie 1.4.: Integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Cel poszukiwań badawczych: ustalenie, jakie są kompetencje psychospołeczne osób z ograniczoną sprawnością w zakresie podejmowania i utrzymania aktywności zawodowej oraz psychologiczne i społeczno-kulturowe czynniki ryzyka, ograniczające korzystanie z posiadanych zasobów i czynniki ochraniające bądź wzmacniające zasoby i wpływające pozytywnie na funkcjonowanie na rynku pracy. W niniejszym artykule prezentowane są wyniki badania przeprowadzonego na próbie 1498 osób aktywnych i biernych zawodowo, o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, w wieku od 18 do 60/65 lat. Posłużono się metodą wywiadu kwestionariuszowego. Kompetencje osobiste miały wpływ na efektywne poszukiwanie pracy, utrzymanie się w niej i ogólne zadowolenie z życia. Wszystkie badane kompetencje miały porównywalne oddziaływanie – zarówno uwarunkowane biologicznie, jak i czynnikami społecznymi (aspiracje, poczucie umiejscowienia kontroli, spostrzegany potencjał rozwojowy, wysiłek podejmowany w kierunku własnego rozwoju).

Author's Keywords: professional activity, disability, personal competencies, professional status, quality of life
Deskryptory TESE: sprawność, niepełnosprawność intelektualna, upośledzenie, upośledzenie fizyczne, upośledzenie słuchu, upośledzenie widzenia, niekorzystne położenie, praca, kompetencje, bezrobocie
TESE descriptors: efficiency, intellectual disability, disability, physical disability, hearing impairment, visual impairment, disadvantaged background, labour, competence, unemployment
  • Brzezińska, A.I., Kaczan, R., Piotrowski, K. i Rycielski, P. (2008). Uwarunkowania aktywności zawodowej osób z ograniczeniami sprawności: kompetencje osobiste. Nauka, 3, 97-123.