Tytuł badania: Szkolnictwo zawodowe w opiniach warszawskich gimnazjalistów i uczniów szkół zawodowych oraz przedstawicieli rynku edukacji i rynku pracy
Projekt badawczy:
  • Rozwój szkolnictwa zawodowego w Warszawie a potrzeby rynku pracy – diagnoza i prognoza
pokaż badania
Data: 2009 – 2011
Badacz: Urszula Kłosiewicz-Górecka, Jadwiga Odorzyńska-Kondek, Barbara Pokorska, Bożena Słomińska, Sławomir Tajer

W raporcie opisano dwa badania przeprowadzone w ramach projektu Rozwój szkolnictwa zawodowego w Warszawie a potrzeby rynku pracy. Pierwsze badanie – ilościowe – przeprowadzono wśród warszawskich gimnazjalistów i uczniów kończących szkoły zawodowe, a jakościowe – wśród przedstawicieli szkolnictwa zawodowego, instytucji rynku pracy, lokalnych pracodawców i doradców zawodowych. W badaniu ilościowym uczestniczyło 500 uczniów z 10 gimnazjów zlokalizowanych w Warszawie. Dobór szkół przeprowadzono według reprezentacji różnych dzielnic Warszawy i wyników egzaminów gimnazjalnych. Kwestionariusz zawierał 33 pytania. W próbie było 51,4% kobiet. Ankietę przeprowadzono także wśród 498 uczniów ostatnich klas szkół zawodowych w Warszawie; w próbie było 35,1% kobiet. Kwestionariusz zawierał 34 pytania. 61,4% gimnazjalistów planowało kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących, 23,9% w technikach, 13,5% w liceach profilowanych, 1,2% w zasadniczych szkołach zawodowych. W liceach ogólnokształcących chciało uczyć się 68,1% kobiet i 55% mężczyzn, w technikach – 15,7% kobiet i 31,7% mężczyzn. 32,4% gimnazjalistów planowało wykonywać wolny zawód po zakończeniu edukacji; 12,7% chciało pracować fizycznie. Z kolei wśród uczniów kończących naukę w szkołach ponadgimnazjalnych planowało podjęcie pracy 16,5% osób z ZSZ i 18,4% z techników, kontynuację nauki – 17,4% z ZSZ i 10,5% z techników, podjęcie pracy i dalszą naukę – 57% z ZSZ i 64,1% z techników.

Deskryptory TESE: rynek pracy, szkoła średnia o profilu zawodowym, pracodawca, bezrobocie, praca
TESE descriptors: labour market, vocational school, employer, unemployment, labour
  • Kłosiewicz-Górecka, U. i Słomińska, B. (red.). (2011).Szkolnictwo zawodowe w opiniach warszawskich gimnazjalistów i uczniów szkół zawodowych oraz przedstawicieli rynku edukacji i rynku pracy. Raport z badań ilościowych i jakościowych. Pobrane z http://ibrkk.pl/id/91/Rozw%C3%B3j_szkolnictwa_zawodowego_w_Warszawie_a_potrzeby_rynku_pracy_%E2%80%93_diagnoza_i_prognoza