Tytuł badania: Raport z pilotażowej diagnozy potrzeb rozwojowych szkół
Projekt badawczy:
  • System doskonalenia nauczycieli oparty na ogólnodostępnym, kompleksowym wspomaganiu szkół
pokaż badania
Data: 2 lutego 2011 – 22 marca 2011
Badacz:

Przedmiotem badania były potrzeby rozwojowe szkół. Obrano dwa cele: opracowanie procedury diagnozy potrzeb rozwojowych stanowiącej element metodologii pracy doradczej ze szkołami oraz wsparcie szkół biorących udział w pilotażu w określeniu priorytetowych potrzeb rozwojowych i zaplanowaniu wynikających z nich działań. W ramach pilotażu zrealizowano m.in.: warsztat przygotowawczy, warsztaty rozwojowe, warsztat superwizyjny. Podczas badania dokonano analizy wewnętrznych dokumentów szkoły (np. strategii rozwoju szkoły). Ponadto przeprowadzono część ankietową z uczniami, rodzicami, nauczycielami. Dodatkowo zrealizowano ustrukturyzowane wywiady indywidualne. Wyniki badania pokazały jakość współpracy w gronie pedagogicznym, kwestie oceny i motywacji uczniowskich, aspekty diagnozy potrzeb szkoły na poziomie systemowym. Ewaluacja pilotażu odbyła się z wykorzystaniem arkusza obserwacji warsztatów za pomocą ankiety ewaluacyjnej, przy zastosowaniu techniki wywiadu telefonicznego. Wyniki kontroli pokazały: niejednakową gotowość dyrekcji i nauczycieli do działań rozwojowych, istotę kompetencji do kontrolowania pracy w grupach czy rolę diagnozy w działaniach rozwojowych.

Deskryptory TESE: szkoła, edukacja, ewaluacja, dyrektor szkoły, współpraca
TESE descriptors: school, education, evaluation, headteacher, cooperation
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji. (2011). Raport z pilotażowej diagnozy potrzeb rozwojowych szkół. Pobrane z http://www.ko.poznan.pl/?page=Badania_i_analizy