Tytuł badania: Ocena systemu awansu zawodowego nauczycieli przez ekspertów, liderów i kuratorów
Projekt badawczy:
  • Ocena efektywności systemu awansu zawodowego nauczycieli w Polsce, jakość pracy szkoły
pokaż badania
Data: [2012]
Badacz: Anna Wiłkomirska, Anna Zielińska

Badaniem poświęconym opiniom na temat systemu awansu zawodowego nauczycieli objęto ekspertów do spraw awansu (N = 20), przedstawicieli organów prowadzących szkoły (N = 20) oraz przedstawicieli organów nadzoru (N = 6). Do mocnych stron systemu eksperci zaliczyli: jasno określone wymagania, motywację do doskonalenia zawodowego, wpływ na podniesienie jakości pracy szkoły, wpływ na większą kreatywność i innowacyjność nauczycieli, podniesienie statusu zawodowego nauczycieli, poprawę sytuacji finansowej nauczycieli i in. Wskazywano również słabe strony systemu awansu zawodowego nauczycieli, m.in.: nieprecyzyjnie sformułowane wymagania, brak związku z rozwojem i jakością nauczania, złe ocenianie nauczycieli, ogólnikowe i powierzchowne, biurokratyczny charakter czy niewłaściwy skład komisji. W opinii ekspertów nauczyciele są dobrze przygotowani – merytorycznie i metodycznie – przez uczelnie, choć istnieją również takie placówki, które przygotowują swoich studentów do zawodu bardzo słabo. Główne braki – zdaniem ekspertów – dotyczyły przygotowania do pracy wychowawczej, kompetencji komunikacyjnych i negocjacyjnych, niekiedy umiejętności indywidualizacji. Organy prowadzące za mocne strony awansu uznały motywację nauczycieli do doskonalenia, aktywności i zaangażowania w życie szkoły, do rozwoju i samodoskonalenia, a także umożliwienie gminie poznania szkoły, jej prawdziwych problemów, nauczycieli i ich współdziałania ze środowiskiem. Respondenci z tej grupy dostrzegali wzrost aktywności nauczycieli w okresie awansu, ale skarżyli się na krótkotrwałość tego efektu. Badani proponowali wprowadzenie egzaminów, które byłyby bardziej selekcyjne i premiowałyby najlepszych. Przedstawiciele kuratora z kolei postulowali zwiększenie wymagań na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.

Deskryptory TESE: doskonalenie zawodowe nauczycieli, doskonalenie zawodowe w toku pracy, kwalifikacje pedagogiczne, kwalifikacje zawodowe, samokształcenie, krytycyzm
TESE descriptors: in-service teacher training, in-service training, teaching qualification, vocational qualification, self-instruction, critical sense
  • Wiłkomirska, A. i Zielińska, A. (2013). Ocena systemu awansu zawodowego nauczycieli przez ekspertów, liderów i kuratorów. W: A. Wiłkomirska i A. Zielińska, Ocena systemu awansu zawodowego nauczycieli w Polsce (s. 105-131). Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.