Tytuł badania: Program "Uczenie się przez całe życie". Raport 2011
Projekt badawczy:
  • Uczenie się przez całe życie
pokaż badania
Kolejne lata cyklu: 2010 2011
Typ badania: międzynarodowe, cykliczne
Data: 2011
Badacz:

Przedmiotem raportu jest program Uczenie się przez całe życie, którego jednym z założeń jest m.in. poprawa jakości, atrakcyjności i dostępności ofert w zakresie uczenia się przez całe życie w państwach członkowskich. Podstawowe cele pomagają realizować takie programy i inicjatywy wspomagające jak: COMENIUS (edukacja szkolna), ERASMUS (szkolnictwo wyższe), LEONARDO DA VINCI (kształcenie i szkolenie zawodowe), GRUNDTVIG (edukacja dorosłych), wizyty studyjne (akcja zdecentralizowana programu międzysektorowego). Raport zawiera informacje na temat programów sektorowych programu Uczenie się przez całe życie. W 2011 r. spłynęło 2280 aplikacji w ramach programu COMENIUS. W ramach programu LEONARDO DA VINCI zaakceptowano 115 wniosków projektów staży dla uczniów, 18 projektów staży dla osób na rynku pracy, 54 projekty wymiany doświadczeń. Najwięcej Projektów Mobilności zatwierdzono w województwie śląskim (39 wniosków). Z województwa śląskiego pochodziło także najwięcej uczestników wizyt studyjnych (41). Do najczęściej wybieranych tematów wizyt studyjnych wśród polskich uczestników zaliczono: propagowanie włączenia społecznego i równości płci w obszarze kształcenia i szkolenia, łącznie z integracją migrantów (65).

Deskryptory TESE: współpraca międzynarodowa, uczenie się przez całe życie, uczenie się, Erasmus, Europa, współpraca
TESE descriptors: international cooperation, lifelong learning, learning, Erasmus, Europe, cooperation
  • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. (2011). Program "Uczenie się przez całe życie". Raport 2011. Pobrane z http://www.frse.org.pl/publikacje