Tytuł badania: Młodzież o swoich perspektywach w obecnej sytuacji kraju (Młodzież '92)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '92
pokaż badania
Data: czerwiec 1992
Badacz:

Celem badania było poznanie opinii młodzieży na temat ich perspektyw w obecnej sytuacji kraju. Sondaż przeprowadzono na losowej próbie uczniów ostatnich klas szkół średnich i zasadniczych zawodowych. Badanie pokazało, że model preferowanego życia w oczach nastolatków koncentruje się na takich elementach jak: udane życie rodzinne, ciekawa i zgodna z zainteresowaniami praca, spokojne życie i względny dobrobyt. 22% respondentów chciałoby wykonywać zawód związany z pracą umysłową, tyle samo badanych preferowałoby pracę na stanowisku specjalisty albo kierownika. 19% uczniów chciałoby zostać robotnikami wykwalifikowanymi. 4% badanych wybrałoby zawód artystyczny, 15% związany z biznesem, 5% z polityką i zarządzaniem. Blisko 80% badanych chciałoby zdobyć wykształcenie powyżej średniego. Dał się również zauważyć odwrót od aspiracji ku zdobyciu maksymalnie wysokiego wykształcenia zasadniczego zawodowego – ten poziom preferowało jedynie 22% respondentów. W opinii 27% uczniów wykształcenie jest gwarantem ciekawej i dobrze płatnej pracy, a także – wysokiej pozycji społecznej. Według 70% respondentów dobre wykształcenie stanowi gwarancję przed niepewną sytuacją gospodarczo-polityczną w kraju. 34% respondentów zadeklarowało, że w przypadku bezrobocia kontynuowaliby dalszą naukę, 22% skłaniałoby się do emigracji, 13% podjęłoby inną pracę, nawet niezgodną z zawodem albo zainteresowaniami, 10% założyłoby własną firmę, 6% wybrałoby zasiłek dla bezrobotnych, 2% przeniosłoby się do innej miejscowości.

Deskryptory TESE: młodzież, opieka nad młodzieżą, polityka, postawa, Polska, praca, rodzina
TESE descriptors: youth, youth protection, politics, attitude, Poland, labour, family
  • CBOS. (1992). Młodzież '92 o swoich perspektywach w obecnej sytuacji w kraju. Komunikat z badań. Warszawa: Centrum Badania Opinii Społecznej.