Tytuł badania: Zbiór wyznaczników do kreowania optymalnej oferty kształcenia zawodowego w powiatach województwa podkarpackiego
Projekt badawczy:
  • Indeks Gotowości Rynkowej – nowy instrument monitorujący szanse na pracę absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa podkarpackiego (IGR)
pokaż badania
Data: 2006
Badacz:

Projekt IGR miał na celu dostarczenie instytucjom monitorującym rynek pracy – jednostkom samorządu terytorialnego, Powiatowym Urzędom Pracy, Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy oraz instytucjom szkoleniowym – niezbędnych, wystandaryzowanych informacji o czynnikach determinujących kształcenie zawodowe. Celem szczegółowym raportu jest przekazanie instytucjom mającym wpływ na kreowanie sieci ponadgimnazjalnego szkolnictwa zawodowego kluczowych informacji dla podjęcia decyzji i wypracowania planu działań modyfikujących kształcenie zawodowe w powiatach województwa podkarpackiego. Analiza przeprowadzona za pomocą wskaźnika WINa w ujęciu powiatowym wykazała, że 6,6% absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych  poszczególnych powiatów Podkarpacia dysponuje zawodami o charakterze deficytowym. W przypadku zawodów zrównoważonych jest to 2,4%, natomiast zawody nadwyżkowe uzyskało w procesie edukacji 91% ogółu absolwentów. W skali całego województwa sytuacja przedstawiała się następująco: zawody deficytowe posiadało 13,4%, zrównoważone 0,4%, natomiast nadwyżkowe 86%. Wyniki wskazały na potrzebę optymalizacji oferty kształcenia zawodowego (w perspektywie powiatowej i wojewódzkiej) oraz na konieczność wzrostu mobilności zawodowej w grupach absolwentów i osób aktywnych zawodowo.

Deskryptory TESE: dostosowanie do potrzeb rynku pracy, kształcenie i szkolenie zawodowe, szkoła średnia o profilu zawodowym, przyuczenie do zawodu, umiejętności zawodowe, rynek pracy, profil zawodowy, kwalifikacje zawodowe
TESE descriptors: employability, vocational education and training, vocational school, apprenticeship, skill, labour market, professional profile, vocational qualification
  • Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. D. Bieńkowska, C. Ulasiński, J. Szymańska. (2009). Zbiór wyznaczników do kreowania optymalnej oferty kształcenia zawodowego w powiatach województwa podkarpackiego. Pobrane z http://www.cds.krakow.pl/zalaczniki/169/3.pdf