Tytuł badania: Jakość kształcenia w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych województwa podkarpackiego
Projekt badawczy:
  • Indeks Gotowości Rynkowej – nowy instrument monitorujący szanse na pracę absolwentów ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa podkarpackiego (IGR)
pokaż badania
Data: marzec 2006 – czerwiec 2006
Badacz:

Sformułowano następujące pytania badawcze, m.in.: Dlaczego absolwenci w tym samym zawodzie z różnych szkół mają inne szanse na rynku pracy? Dlaczego zdawalność zewnętrznych egzaminów zawodowych jest tak bardzo zróżnicowana w obrębie jednego zawodu w wielu szkołach? Jak można optymalizować i stymulować kształcenie zawodowe adekwatnie do potrzeb rynku pracy? Analizę przeprowadzono w oparciu o badanie 794 oddziałów kształcenia w 123 zespołach szkół zawodowych województwa podkarpackiego. Pytano o aktywność szkół w latach od 2000/2001 do 2006/2007. W zakresie aktywności w pozyskiwaniu środków finansowych na realizację programów wspomagających nowoczesność kształcenia zawodowego najbardziej aktywne okazały się powiaty: ropczycko-sędziszowski, leżajski, kolbuszowski, łańcucki. Szkoły najczęściej brały udział w programie Leonardo da Vinci, Sokrates i w międzynarodowych wymianach uczniów. Najrzadziej korzystano z programów Młodzież, Szkoła Marzeń i Comenius. Do przyczyn małego zaangażowania szkół w realizację projektów dofinansowywanych ze środków UE zaliczono: brak środków na pokrycie wkładu własnego, małe zainteresowanie wydatkowaniem środków z funduszy europejskich przez rady powiatu na działania edukacyjne, brak formalnych możliwości wynagradzania dyrektorów szkół tworzących projekty i zarządzających nimi, brak umiejętności tworzenia wniosków aplikacyjnych.

Deskryptory TESE: jakość kształcenia, szkoła, jakość nauczania, Unia Europejska, mobilność zawodowa
TESE descriptors: quality of education, school, teaching quality, European Union, occupational mobility
  • Jakość kształcenia w ponadgimnazjalnych szkołach zawodowych województwa podkarpackiego. (2007). Pobrane z http://www.praca-podkarpackie.pl/zalaczniki/79/746_Jakosc_ksztalcenia.pdf