Tytuł badania: Młodzież a używki (Młodzież '96)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '96
pokaż badania
Data: 13 kwietnia 1996 – 22 kwietnia 1996
Badacz:

Celem badania było określenie rozmiarów stosowania używek wśród młodzieży. Badana próba liczyła 1275 osób – uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych w całej Polsce. Do regularnego palenia papierosów przyznało się 25% ankietowanych, do palenia w wyjątkowych sytuacjach – 15%. Papierosów nie paliło wcale 60% badanych. Chłopcy nieco częściej sięgają po papierosy niż dziewczęta – odpowiednio: 29% i 18%. Okazało się, że czynnikiem różnicującym częstotliwość palenia wśród młodzieży jest zamożność domów i poziom wykształcenia rodziców – im lepszy status majątkowy i wyższy poziom wykształcenia, tym częściej młodzież sięga po papierosy. Do palenia papierosów bardziej skłonne były osoby niebiorące udziału w praktykach religijnych (albo biorące udział rzadko) oraz osoby nieinteresujące się polityką. W ciągu miesiąca poprzedzającego badanie 31% respondentów ani razu nie sięgnęło po piwo, raz piło piwo 11% badanych, dwa, trzy razy – 18%, od czterech do pięciu razy – 14%, a sześć i więcej razy – 23%. Dużo rzadziej młodzież pije wino. W miesiącu poprzedzającym badanie ani razu nie sięgnęło po nie 67% respondentów, raz piło wino 14% ankietowanych, dwa, trzy razy – 13%, cztery, pięć razy – 3%, sześć i więcej – 3%. Wódka także jest mniej popularna niż piwo – ani razu nie piło tego alkoholu 53% badanych. Wódkę piło raz 17% badanych, dwa, trzy razy – 16%, cztery, pięć razy – 6%, sześć i więcej razy – 6%. Alkohol piło prawie 3/4 dziewcząt i 4/5 chłopców. Okazało się, że po alkohol sięgali częściej uczniowie zasadniczych szkół zawodowych, a rzadziej – uczniowie liceów ogólnokształcących. Stwierdzono ponadto, że bardziej skłonni do picia alkoholu byli respondenci dość liberalni w swoim światopoglądzie, unikający problemów dorosłego życia. Co więcej – po alkohol sięgali częściej uczniowie oceniający, że są uczniami dwójkowymi i trójkowymi. 44% badanych nie wiedziało, gdzie i od kogo można kupić narkotyki. 28% jednak uważało, że mogliby łatwo dowiedzieć się, w jaki sposób je nabyć. 7% uczniów wiedziało o jednym miejscu albo jednej osobie sprzedającej narkotyki. 21% wiedziało o kilku takich miejscach albo osobach. 68% respondentów zadeklarowało, że nikt nigdy nie proponował im zażycia narkotyków. Okazało się, że najmniej problemów z dostępnością narkotyków mieli uczniowie z dużych miast. 10% ankietowanych przyznało, że w ciągu roku poprzedzającego badanie zażywali narkotyki. Wśród osób, które sięgały po narkotyki, najbardziej popularne były marihuana i haszysz.

Deskryptory TESE: narkomania, zdrowie, postawa, religia, wychowanie moralne, młodzież
TESE descriptors: drug abuse, health, attitude, religion, moral education, youth
  • CBOS. (1996). Młodzież a używki. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1996/K_113_96.PDF