Tytuł badania: Dom rodzinny, rodzice, rówieśnicy w opiniach młodego pokolenia (Młodzież '96)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '96
pokaż badania
Typ badania: cykliczne
Data: 13 kwietnia 1996 – 22 kwietnia 1994
Badacz:

Badanie przeprowadzono na 1275-osobowej ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Wyniki badania ujawniły, że dom dla młodzieży był przede wszystkim miejscem, gdzie młodzi ludzie są kochani rozumiani (51%), ewentualnie kochani, lecz nierozumiani (32%). Obie te odpowiedzi nieco częściej były wskazywane przez dziewczęta. Z kolei w przypadku postawy, zgodnie z którą dom to miejsce, gdzie się je i śpi (14%), częściej wskazywali ją chłopcy. Ujawniła się również zależność, zgodnie z którą badani wybierali pierwszą odpowiedź częściej, a drugą i trzecią rzadziej, im lepsze były warunki materialne domu rodzinnego. Stosunki z rodzicami układały się badanym na ogół dobrze, przy czym lepiej oceniano relacje z matką niż z ojcem. Rodzice interesowali się problemami swoich dzieci (75%), wymagali od nich uczestniczenia w obowiązkach domowych (75%) oraz starali się rozwijać ich zainteresowania kulturalne (53%). Ze wszystkich osób z ich otoczenia badanym najbardziej zależało na uznaniu rodziców i to na nich mogli przede wszystkim liczyć w trudnych chwilach. Jednocześnie najchętniej spędzano czas z kolegami/koleżankami, przyjaciółmi i chłopakiem/dziewczyną. Koledzy i koleżanki byli też ulubionymi rozmówcami badanych oraz wpływali na ich styl ubierania się. Stosunki z rodzeństwem oraz kolegami w szkole układały się badanym najczęściej dość dobrze, choć w przypadku rodzeństwa drugą odpowiedzią pod względem częstości wskazań było: różnie to bywa, w przypadku kolegów ze szkoły: bardzo dobrze.

Deskryptory TESE: rodzice, młodzież, relacja rodzice – dziecko, relacje interpersonalne, zachowania społeczne, rodzina
TESE descriptors: parents, youth, parent-child relation, interpersonal relations, social behaviour, family
  • CBOS. (1996). Dom rodzinny, rodzice, rówieśnicy w opiniach młodego pokolenia. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1996/K_102_96.PDF