Tytuł badania: Postawy młodzieży wobec kontaktów seksualnych (Młodzież '96)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '96
pokaż badania
Data: 17 kwietnia 1996 – 22 kwietnia 1996
Badacz:

Badanie zrealizowano na 1275-osobowej ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie młodzieży z ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Wyniki badania porównano z wynikami uzyskanymi w 1988 (N = 1292) i 1994 roku (N = 1260). Choć w poprzednich latach zaobserwowano pewien stopień liberalizacji postaw młodzieży, to w 1996 roku trend ten widocznie zmalał, co wiązać można również z krótszym okresem dzielącym badania. Odsetki wszystkich odpowiedzi dotyczących częstotliwości współżycia były niemal identyczne w stosunku do wyników uzyskanych w 1994 roku. Dość regularne kontakty seksualne utrzymywało 11% młodzieży, od czasu do czasu – 24%, swój pierwszy raz miało za sobą 10%, a 41% nigdy nie uprawiało seksu. Proporcje między odpowiedziami dziewcząt i chłopców uległy pewnemu wyrównaniu w stosunku do roku 1994 (więcej dziewcząt i mniej chłopców zadeklarowało utrzymywanie kontaktów seksualnych, odwrotnie zaś w przypadku nieuprawiania seksu). Tradycyjnie bardziej doświadczeni okazali się uczniowie techników i szkół zawodowych niż liceów zawodowych i liceów ogólnokształcących. Silny pozostał również związek między deklaracjami dotyczącymi uczestnictwa w praktykach religijnych a tymi dotyczącymi stosunków seksualnych. Ilustracją tej zależności mogą być wyniki, zgodnie z którymi wśród osób uczestniczących w praktykach religijnych 75% nie uprawiało nigdy seksu, a wśród osób nieuczestniczących w ogóle w praktykach religijnych odsetek ten wyniósł 22%. Podobnie jak w 1994 roku większość badanych uważała, że młodzi ludzie nie muszą czekać na zawarcie małżeństwa, by wchodzić w kontakty seksualne (54%), ponadto kontakty takie między kochającymi się osobami przed ślubem są czymś normalnym (64%). 48% badanych uznało także, że przelotne stosunki seksualne bez miłości i małżeństwa mogą dostarczyć przyjemnych przeżyć. Wiedza młodych ludzi o środkach antykoncepcyjnych okazała się raczej ograniczona i powierzchowna. 72% wymieniło prezerwatywy, 52% – środki hormonalne, 28% – kobiece środki mechaniczne (spirale, wkładki domaciczne itd.), 12% – kalendarzyk małżeński, 7% – środki naturalne (jako odpowiedź ogólna), 6% – stosunek przerywany. 9% przyznało się do niewiedzy, odpowiedzi wymijające i nie na temat podało 13% badanych. Dziewczęta okazały się posiadać o wiele większą wiedzę o środkach antykoncepcyjnych niż chłopcy. 11% z nich nie podało żadnego środka (chłopcy – 20%), a 56% podało trzy (chłopcy – 35%). Jednocześnie dziewczęta rzadziej deklarowały, że same stosowały środki antykoncepcyjne, uprawiając seks, niż chłopcy (71% w porównaniu z 83%). Najczęściej stosowaną metodą były prezerwatywy (85%), następnie środki hormonalne (15%).

Deskryptory TESE: wychowanie seksualne, młodzież, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, postawa
TESE descriptors: sex education, youth, secondary school, vocational school, attitude
  • CBOS. (1996). Postawy młodzieży wobec kontaktów seksualnych. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1996/K_166_96.PDF