Tytuł badania: Konsumpcja substancji psychoaktywnych przez młodzież szkolną – Młodzież 2013
Projekt badawczy:
  • Młodzież 2013
pokaż badania
Data: 22 listopada 2013 – 12 grudnia 2013
Badacz: Artur Malczewski

Celem badania było określenie zasięgu zjawiska zażywania środków psychoaktywnych wśród młodzieży szkolnej. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej losowej próbie 65 szkół średnich (po jednej, ostatniej klasie z każdej szkoły), w tym w liceach ogólnokształcących, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. W doborze próby uwzględniono wielkość miejscowości, w której znajdowała się szkoła. Badaniem objęto łącznie 1360 uczniów, z którymi zrealizowano wywiady audytoryjne z zastosowaniem kwestionariusza ankiety. Uzyskane dane porównano z wcześniejszymi edycjami badania młodzieży, szczególnie z edycją z 2010 roku. Wyniki pozwoliły stwierdzić stabilizację rozpowszechnienia palenia tytoniu wśród uczniów szkół średnich – ponad połowa respondentów zadeklarowała, że nie pali papierosów. Najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodzież okazał się alkohol, co było spójne z wynikami uzyskanymi we wcześniejszych latach. Większość badanych sięgała po alkohol wcześniej niż po papierosy czy narkotyki. Nadal najbardziej popularnym napojem alkoholowym było piwo, wzrósł jednak odsetek uczniów deklarujących picie wódki i wina. W przypadku narkotyków poziom konsumpcji nie zmienił się w stosunku do 2010 roku z wyjątkiem marihuany i haszyszu, które stały się bardziej popularne niż trzy lata wcześniej. Substancje te stosował częściej niż 10 razy w ciągu ostatniego roku co siódmy badany. Zmalała za to liczba uczniów stosujących tzw. dopalacze. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie narkotyków było zjawiskiem mało rozpowszechnionym wśród uczniów, którzy byli raczej skłonni poprzestawać na eksperymentach z narkotykami, niż podejmować regularne ich zażywanie. Nie stwierdzono żadnych większych zmian w dostępności narkotyków. Wyjątkiem okazały się dopalacze, których dostępność wyraźnie zmalała w stosunku do 2010 roku.

Deskryptory TESE: młodzież, narkomania, zachowania społeczne, dziecko zagrożone, szkoła średnia
TESE descriptors: youth, drug abuse, social behaviour, child at risk, secondary school
  • Malczewski, A. (2014). Młodzież a substancje psychoaktywne. W: CBOS, Młodzież 2013 (s. 154-173). Pobrane z http://www.cinn.gov.pl/portal?id=15&res_id=673746