Tytuł badania: Narzędzia wspomagające analizę stanu bezpieczeństwa w szkole (1)
Projekt badawczy:
  • Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy
pokaż badania
Data: 2008 – 2010
Badacz: Mariusz Dąbrowski, Krystyna Myrcha

Celem badania była weryfikacji tzw. list kontrolnych w 30 polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Listy kontrolne są narzędziem wsparcia diagnozy stanu bhp w szkołach. Na potrzeby badania przygotowano kilkanaście tematycznych list kontrolnych, które miały za zadanie praktycznie zweryfikować słabe punkty stanu bezpieczeństwa w szkole. Należały do nich: organizacja zajęć, teren wokół szkoły, budynki na zewnątrz, boiska i ziemne tereny sportowe, pływalnie, budynki wewnątrz szkoły, szatnie i przebieralnie, schody i klatka schodowa, korytarze i przejścia, sale, pracownie i pomieszczenia warsztatowe, sala gimnastyczna, biblioteka/czytelnia, pomieszczenia sanitarne. W celu weryfikacji wyżej wymienionych list kontrolnych przeprowadzono badanie ankietowe. Wzięli w nim udział dyrektorzy szkół. Ankieta weryfikowała następujące kwestie: czy lista obejmuje całość zagadnień związanych z ryzykiem wypadkowym powodowanym zagrożeniami mechanicznymi w szkołach; czy pytania są zrozumiałe i precyzyjnie sformułowane; czy lista umożliwia identyfikację "słabych punktów" w szkole i na jej terenie. Wyniki badania potwierdziły, że większość badanych odpowiedziała twierdząco na każde pytanie (najwięcej odpowiedzi typu: raczej tak, tak). Wyniki praktycznej weryfikacji potwierdziły przydatność narzędzia wspomagającego identyfikację zagrożeń wypadkowych w szkole.

Deskryptory TESE: bezpieczeństwo, szkoła, ankieta, zdrowie, aranżacja przestrzeni
TESE descriptors: safety, school, questionnaire, health, space arrangement
  • Myrcha, K. i Dąbrowski, M. (2012). Narzędzia wspomagające analizę stanu bezpieczeństwa w szkole (1). Bezpieczeństwo Pracy: Nauka i Praktyka, 6, 20-22.