Tytuł badania: Bezpieczna szkoła oczami dzieci
Projekt badawczy:
  • Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy
pokaż badania
Data: 2011 – 2013
Badacz: Marta Derlicka

Przedmiotem badania było poczucie bezpieczeństwa dzieci na terenie szkoły. W badaniu wykorzystano technikę ankiety. Zadano m.in. następujące pytania: Czy czujesz się w swojej szkole bezpiecznie? Jeśli czujesz się zagrożony, to dlatego, że boisz się...? Czyje zachowania powodują brak poczucia Twojego bezpieczeństwa? Czy zauważyłeś w swojej szkole jakieś uszkodzone elementy budynku lub wyposażenia, które mogłyby stanowić zagrożenie...? Ankietę przeprowadzono wśród uczniów szkoły podstawowej (otrzymano odpowiedzi od 412 osób: 257 ze szkół podstawowych z powiatu kłobuckiego i 155 z Warszawy). Wśród ankietowanych było 48,5% dziewcząt i 51,5% chłopców. Wyniki badania dotyczyły postrzegania zagrożeń w środowisku szkolnym przez uczniów, konkursów poświęconych bezpieczeństwu w szkole czy plastycznej interpretacji tematyki związanej z bezpieczną szkołą. 63,6% badanych stwierdziło, że czuje się zawsze bezpiecznie w swojej szkole (30,3% czuje zagrożenie czasami,  a 6,1% często). Stwierdzono, że do najczęstszych powodów zagrożenia na terenie szkoły zaliczane są: bójki, zaczepki, popisy (dla przykładu: w dużych miastach wskaźnik ten wynosi 22,6%, w małych miasteczkach i na wsiach jest na poziomie 28,7%), osoby biegające i popychające, kradzieże i wymuszenia, namawianie do palenia/picia.

Deskryptory TESE: bezpieczeństwo, dziecko, szkoła, ankieta, szkoła podstawowa
TESE descriptors: safety, child, school, questionnaire, primary school
  • Derlicka, M. (2014). Bezpieczna szkoła oczami dzieci. Bezpieczeństwo Pracy: Nauka i Praktyka, 9, 3-5