Tytuł badania: Funkcjonowanie świetlic terapeutycznych – różnorodność form pracy socjoterapeuty
Projekt badawczy:
  • Aktywność społeczna i zawodowa młodzieży niepełnosprawnej i niedostosowanej społecznie
pokaż badania
Data: 1987 – 1990
Badacz: Maryla Sorokowska

Badanie zrealizowano w ramach CPBP 08.18. Jego celem było dokładniejsze poznanie dzieci uczęszczających do świetlicy socjoterapeutycznej i ich problemów. Badanie przeprowadzono w trakcie zajęć na świetlicy. Poproszono wychowanków o przygotowanie krótkich wypowiedzi pisemnych w odpowiedzi na pytania i zadania: Czym interesujesz się najbardziej i dlaczego?; Mój najsmutniejszy dzień w życiu; Ja i moje problemy. Analiza tematu Ja i moje problemy ujawniła, że uczniowie jako najważniejsze problemy wymieniali najczęściej: naukę, uczenie się pod przymusem, konflikty z rodzicami, brak więzi emocjonalnej pomiędzy dziećmi a rodzicami, brak czasu, brak zrozumienia ze strony szkoły. Badania wskazały również na ogromną rolę skutecznej współpracy ze szkołą i rodziną wychowanków.

Deskryptory TESE: terapia, terapia zajęciowa, dziecko zagrożone, dzieci w placówkach opiekuńczych, relacja rodzice – dziecko, relacja rodzice – szkoła
TESE descriptors: therapy, occupational therapy, child at risk, children in public care, parent-child relation, parent-school relation
  • Sorokowska, M. (1992). Funkcjonowanie świetlic terapeutycznych – różnorodność form pracy socjoterapeuty. W: L. Malinowski i J. Stochmiałek (red.), Młodzież i pedagodzy w procesie rewalidacji i resocjalizacji (s. 202-212). Warszawa: Ośrodek Wydawniczo-Poligraficzny SIMP.