Tytuł badania: Postawy pracodawców z terenu powiatu skierniewickiego wobec problemów zatrudnienia absolwentów szkół o profilu zawodowym
Projekt badawczy:
  • Identyfikacja i analiza potrzeb edukacyjnych ponadgimnazjalnego szkolnictwa zawodowego w Skierniewicach
pokaż badania
Data: 2008 – 2009
Badacz: Dagmara Bieńkowska, Ada Kopeć-Pawlikowska, Justyna Szymańska, Cezary Ulasiński

Cele badania: dookreślenie zakresu zjawiska wzajemnej współpracy przedsiębiorstw z ponadgimnazjalnymi szkołami zawodowymi, weryfikacja problemów związanych z zatrudnieniem po wyżej wymienionym typie szkoły, diagnoza zatrudnienia absolwentów oraz określenie poziomu przygotowania zawodowego. Badanie skierowano do pracodawców prowadzących działalność w powiecie skierniewickim. Próba 300 przedsiębiorstw miała charakter losowo-warstwowy; warstwami były mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające od jednej do dziewięciu osób, przedsiębiorstwa małe zatrudniały od 10 do 49 pracowników, przedsiębiorstwa średnie od 50 do 249, duże: 250 i więcej pracowników. Ogółem przeprowadzono 307 wywiadów. Bezpośrednimi rozmówcami byli właściciele przedsiębiorstw, kadra kierownicza odpowiedzialna za nabór nowych pracowników lub pracownicy/kierownicy działów zarządzania zasobami ludzkimi, specjaliści do spraw zarządzania personelem itp. Badanie zrealizowano techniką wywiadu telefonicznego CATI. W próbie badawczej podmiotów objętych badaniem znalazło się 187 przedsiębiorstw mikro, 85 małych oraz 35 średnich i dużych. Uzyskane dane wskazały, że wielkość przedsiębiorstw jest czynnikiem istotnie wpływającym na częstotliwość kontaktów ze szkołami zawodowymi. Pracodawcy zatrudniający więcej niż 10 pracowników zdecydowanie częściej współpracują z ponadgimnazjalnymi szkołami zawodowymi.

Deskryptory TESE: dostępność miejsc pracy, małe i średnie przedsiębiorstwa, absolwent, popyt na absolwentów, szkoła średnia o profilu zawodowym
TESE descriptors: access to employment, small and medium-sized enterprise, school leaver, demand for graduates, vocational school
  • Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. D. Bieńkowska, C. Ulasiński, J. Szymańska. (2009). Postawy pracodawców z terenu powiatu skierniewickiego wobec problemów zatrudnienia absolwentów szkół o profilu zawodowym. Pobrane z http://www.cds.krakow.pl/zalaczniki/161/6.pdf