Tytuł badania: Młodzież we własnych oczach (Młodzież '94)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '94
pokaż badania
Data: 8 kwietnia 1994 – 18 kwietnia 1994
Badacz:

Badanie przeprowadzono w ramach sondażu Młodzież '94 na 1260-osobowej reprezentatywnej próbie młodzieży ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Wśród badanych 41% było zdania, że przed ich pokoleniem stoi szansa na życie lepsze, niż mieli rodzice, 27% uznało swoje pokolenie za kolejne stracone, 30% nie potrafiło odpowiedzieć; samookreślenie było wyraźnie zależne od statusu społeczno-zawodowego rodziny badanych; swoje perspektywy inaczej postrzegali uczniowie różnych typów szkół, mający różne oceny. Prawie 3/4 badanych stwierdziło, że sytuacja w kraju jest raczej zniechęcająca i skłaniająca do rezygnacji. 68% zgodziło się ze stwierdzeniem, że sukces w życiu zależy przede wszystkich od nich samych, 13% ze stwierdzeniem, że sukces zależy przede wszystkim od czynników, na które nie mają wpływu, 19% nie potrafiło odpowiedzieć (zaobserwowano, że wiara we własne siły była tym większa, im lepsze były warunki materialne rodziny badanych). 78% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że ostrożności w postępowaniu z ludźmi nigdy za wiele, 6% – że większości ludzi można ufać. 50% zgodziło się, że w życiu liczą się przede wszystkim ludzie i ich sprawy, 27% – że liczą się przede wszystkim pieniądze (wybory różnicowały tu płeć, typ szkoły, miejsce zamieszkania, środowisko rodzinne). Kult pieniądza i pogoń za nim dotyczyły większości młodzieży zdaniem 51%, znacznej części według 35%; obojętność wobec spraw innych ludzi – większości zdaniem 21%, znacznej części według 41%, niewielkiej części zdaniem 29%; bezradność w załatwianiu swoich spraw – znacznej części zdaniem 30%, niewielkiej części w opinii 45%; odpowiedzi zależały od postawy, miejsca zamieszkania, płci. Przejmowanie wzorów życia z Zachodu dotyczyło większości młodzieży według 31%, znacznej części w opinii 39%; chuligaństwo i wandalizm – znacznej części zdaniem 34%, niewielkiej części zdaniem 31%; zbytnia swoboda seksualna – znacznej części zdaniem 36%, niewielkiej części według 33%; opinie zależały od typu szkoły, miejsca zamieszkania, płci. Narkomania dotyczyła niewielkiej części młodzieży zdaniem 39%, pojedynczych przypadków według 34%; nadużywanie alkoholu dotyczyło większości młodzieży zdaniem 34%, znacznej części w opinii 47%; palenie papierosów dotyczyło większości według 57%, znacznej części zdaniem 37% (ocena była zależna od typu szkoły i płci). 43% miało wśród znajomych kilka osób nadużywających alkoholu; 66% nie znało nikogo, kto uciekałby z domu, 74% – nikogo zażywającego narkotyki lub środki odurzające, 77% – nikogo, kto próbowałby popełnić samobójstwo (odpowiedzi były zależne od płci, typu szkoły, pochodzenia, miejsca zamieszkania).

Deskryptory TESE: młodzież, postawa, szkoła średnia, szkoła średnia o profilu zawodowym, uczeń, narkomania, środowisko społeczno-kulturowe
TESE descriptors: youth, attitude, secondary school, vocational school, pupil, drug abuse, socio-cultural environment
  • CBOS. (1994). Młodzież we własnych oczach. Wartości, obyczaje, problemy. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1994/K_105_94.PDF