Tytuł badania: Młodzież o polityce (Młodzież '94)
Projekt badawczy:
  • Młodzież '94
pokaż badania
Data: 8 kwietnia 1994 – 18 kwietnia 1994
Badacz:

Przedmiot badawczy stanowiły poglądy polityczne młodych ludzi. Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie młodzieży ostatnich klas szkół ponadpodstawowych (N = 1260). Wyniki badania ujawniły, że w porównaniu z edycjami z 1990 i 1992 roku młodzież zachowała stały i raczej średni lub niski poziom zainteresowania polityką, przy czym największe zainteresowanie wykazywano w 1990 roku. Tylko co czwarty ankietowany zadeklarował, że ma wyrobione poglądy polityczne, w tym jedynie 5% było o tym zdecydowanie przekonanych. Ogólna ocena ustroju Polski nie należała do pozytywnych. Największą akceptację wzbudzały te aspekty systemu, które dotyczyły wolności jednostki i procedur demokratycznych. Wyniki wyborów do parlamentu zostały przez młodzież ocenione negatywnie, szczególnie wśród tych osób, którzy pozytywnie oceniali obecny system. Dominowały negatywne przekonania o politykach. Najgorsze o nich zdanie miały dzieci z rodzin ubogich, dzieci rodziców słabo wykształconych, osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych oraz dzieci prywatnych przedsiębiorców. Wyraźnie zmniejszyła się niechęć młodzieży do byłych komunistów, choć nadal spora część badanych chciała odsunięcia ich od ważnych stanowisk.

Deskryptory TESE: polityka, młodzież, postawa, Polska, demokracja
TESE descriptors: politics, youth, attitude, Poland, democracy
  • CBOS (1994). Młodzież o polityce. Komunikat z badań. Pobrane z http://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/1994/K_123_94.PDF