Tytuł badania: Prognozowanie liczby studiujących w szkołach wyższych województwa mazowieckiego 2010-2030. Raport z badania
Projekt badawczy:
  • Foresight regionalny dla szkół wyższych Warszawy i Mazowsza – Akademickie Mazowsze 2030
pokaż badania
Data: maj 2009 – maj 2012
Badacz: Anita Kmon-Abramowska, Katarzyna Kocot-Górecka, Irena Elżbieta Kotowska, Wojciech Łątkowski, Małgorzata Podogrodzka, Paweł A. Strzelecki

Model prognostyczny opracowano na podstawie informacji o ludności według wieku, płci, miejsca zamieszkania, wykształcenia oraz o uczestnictwie w systemie kształcenia (współczynniki skolaryzacji, inne wskaźniki dotyczące systemu edukacji wyższej) i o studiujących w tym systemie. Dane o zmianach ludności pochodziły z prognozy demograficznej opracowanej przez GUS dla ludności województwa mazowieckiego w latach 2008-2035 oraz z projekcji ludności Polski według poziomu wykształcenia (Strzelecki, 2007). Jeśli chodzi o studentów studiów doktoranckich na Mazowszu, ich liczba będzie zwiększać się do 2012 roku (9906), a następnie nastąpi spadek do 5147 osób w 2030 roku. Jeśli chodzi o absolwentów w Warszawie, stworzono trzy scenariusze prognostyczne. Według pierwszego liczba absolwentów zmniejszy się w 2030 roku do 51 tys. (o 35%). W drugim scenariuszu liczba absolwentów miałaby spaść także o 35%, w tym o 33,5% absolwentów studiów pierwszego stopnia i o 37,5% absolwentów studiów drugiego stopnia. Wśród absolwentów byłoby około 65% kobiet w całym okresie projekcji. W trzecim scenariuszu różnice dotyczyły poszczególnych kierunków studiów. Najsłabszy spadek liczby absolwentów dotyczyłby kierunków medycznych, a największy – usługowych. Liczba słuchaczy studiów podyplomowych będzie wzrastać do 2015 roku (do blisko 73,9 tys. studentów), a w następnych latach spadnie do 52 tys.

Deskryptory TESE: prognozowanie, absolwent, absolwent szkoły wyższej, szkolnictwo wyższe, szkoła wyższa
TESE descriptors: forecasting, school leaver, graduate, higher education, higher education
  • Kotowska, L.E., Kmon-Abramowska, A. i Kocot-Górecka, K. (red.). (2011). Prognozowanie liczby studiujących w szkołach wyższych województwa mazowieckiego 2010-2030. Raport z badania. Pobrane z http://www.akademickiemazowsze2030.pl/Data/File/178.pdf