Tytuł badania: Współpraca pracodawców i organizacji pracodawców ze szkołami zawodowymi
Projekt badawczy:
  • Mazowieckie Obserwatorium Rynku Pracy
pokaż badania
Data: sierpień 2012 – październik 2012
Badacz: Edyta Makowska-Belta, Agnieszka Morysińska, Marzena Sochańska-Kawiecka

Celem badania było pogłębienie wiedzy o zakresie i formach współpracy pracodawców i organizacji pracodawców z różnego typu szkołami zawodowymi dla młodzieży (zasadnicze szkoły zawodowe, technika, technika uzupełniające, szkoły policealne) w województwie mazowieckim. W badaniu zastosowano zogniskowane wywiady grupowe FGI z pracodawcami zaangażowanymi i niezaangażowanymi we współpracę ze szkołami zawodowymi oraz zogniskowane wywiady grupowe (FGI) z przedstawicielami organizacji pracodawców. Dodatkowo wykorzystano dane ilościowe (telefoniczne badanie CATI wspomagane komputerowo ze 188 dyrektorami szkół). Badanie pokazało m.in. niestandardowe rodzaje współpracy podejmowane przez szkoły i przedsiębiorców. Były to np.: szkolenia, warsztaty dla pracodawców i ich pracowników (doszkalanie zawodowe, szkolenia w zakresie prawa oświatowego): 19%, uczestnictwo w targach edukacyjnych, branżowych, akcjach społecznych oraz fundowanie nagród w konkursach, olimpiadach/organizowanie konkursów (po 11%). Badanie dowiodło, że subregionem, w którym najczęściej organizuje się zajęcia praktyczne u pracodawców jest region radomski. Wykazano, że najczęstszą formą współpracy pracodawców ze szkołami jest organizowanie praktyk zawodowych u pracodawców (82% dyrektorów zadeklarowało stałą współpracę w tym zakresie). Zdiagnozowano bierną postawę szkół w relacjach z potencjalnymi pracodawcami.

Deskryptory TESE: pracodawca, szkolnictwo średnie, szkoła średnia o profilu zawodowym, szkoła, współpraca
TESE descriptors: employer, secondary education, vocational school, school, cooperation
  • Morysińska, A., Sochańska-Kawiecka, M. i Makowska-Belta, E. (bdw.). Współpraca pracodawców i organizacji pracodawców ze szkołami zawodowymi – badanie jakościowe w subregionach. Raport końcowy. Pobrane dnia 13.05.2015 z http://obserwatorium.mazowsze.pl/