Tytuł badania: Analiza wymagania „sprawowany jest wewnętrzny nadzór pedagogiczny”
Projekt badawczy:
  • Jakość edukacji
pokaż badania
Data: 1 września 2012 – 31 marca 2013
Badacz: Ewa Bielecka, Iwona Tanewska

Ewaluację zewnętrzną przeprowadzono w zakresie wymagania sprawowany jest wewnętrzny nadzór pedagogiczny. Objęto nią 1029 szkół, w tym 462 podstawowe i 567 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Na podstawie analizy wyników stwierdzono, że większość szkół bardzo dobrze poradziła sobie z realizacją tego wymagania. Spośród 462 szkół podstawowych 2,2% spełniało wymaganie na niskim poziomie, a 69,7% na wysokim. Bardzo wysoki poziom spełniania tego wymagania charakteryzował 10,6% placówek na szczeblu podstawowym. 1,4% gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych spełniało badane wymaganie na niskim poziomie, 70,9% za to na wysokim i 12,3% na bardzo wysokim. Najtrudniejszym do spełnienia okazało się kryterium Wnioski z wewnętrznego nadzoru pedagogicznego przyczyniają się do wprowadzenia prorozwojowych zmian w funkcjonowaniu szkoły. Gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne spełniały to kryterium w 87,7%, a szkoły podstawowe w 85,7%. Najmniej trudności placówki miały ze spełnieniem wymagania Dyrektor szkoły angażuje nauczycieli do udziału w realizacji ewaluacji wewnętrznej, które spełniły gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w 99,3%, a szkoły podstawowe w 98,3%. 73% nauczycieli ze szkół podstawowych i 69,1% z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych twierdziło, że w ich placówkach wykorzystuje się w pełni wnioski płynące z nadzoru pedagogicznego, w tym z ewaluacji wewnętrznej. Tylko 0,1% respondentów deklarowało, że w ich szkołach w ogóle nie uwzględnia się tych wniosków. Blisko 99% respondentów – według własnych deklaracji – angażowało się w ewaluację wewnętrzną szkoły w stopniu wysokim albo wystarczającym.

Deskryptory TESE: nadzór, najlepsze wzory, ewaluacja, jakość kształcenia, administracja edukacyjna
TESE descriptors: supervision, best practice, evaluation, quality of education, educational administration
  • Bielecka, E. i Tanewska, I. (2014). Analiza wymagania „sprawowany jest wewnętrzny nadzór pedagogiczny”. W: G. Mazurkiewicz i A. Gocłowska (red.), Jakość edukacji. Dane i wnioski z ewaluacji zewnętrznych prowadzonych w latach 2012-2013 (s. 198-206). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.