Tytuł badania: Analiza spełniania wymagań „dzieci nabywają wiadomości i umiejętności” i „oferta zajęć umożliwia realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego” w przedszkolach
Projekt badawczy:
  • Jakość edukacji
pokaż badania
Data: 1 września 2012 – 31 marca 2013
Badacz: Norbert Sosik

Wyniki badania ujawniły, że 21% placówek spełniało wymaganie Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności na bardzo wysokim poziomie, a 2% na niskim. 21% przedszkoli w wysokim stopniu spełniało wymaganie Oferta zajęć umożliwia realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego. 99% nauczycieli objętych badaniem potwierdziło, że analizują osiągnięcia dzieci. 88,5% stosowało w tym celu obserwacje, 61% analizowało prace, 24% stawiało diagnozę, 27% rozmawiało z rodzicami, 13,5% współpracowało ze specjalistami, 7% rozmawiało z dziećmi, a 14% analizowało stopień opanowania przez dzieci materiału. Wnioski z analizy osiągnięć 70% stosowało do indywidualizowania sposobów i metod pracy, 72% do planowania pracy, 40% do konsultacji z rodzicami, a 39% do konsultacji ze specjalistami. Nauczyciele wskazywali następujące trudności w analizowaniu osiągnięć dzieci: nieobecność dzieci w przedszkolu (44,6%), krótki czas spędzany przez dzieci w przedszkolu (30,8%), zbyt duża liczebność uczniów w grupach (20%), trudności w kontaktach z rodzicami (18,5%), braki w infrastrukturze i wyposażeniu (6,2%). 3,1% nauczycieli skarżyło się w tym kontekście na trudności w nawiązywaniu kontaktu z dziećmi. 54,2% respondentów wprowadzało w przedszkolu własne programy, 23,6% stosowało nowe metody pracy z dziećmi, 11,6% kontaktowało się z rodzicami próbowało ich aktywizować. 33,8% deklarowało uczestnictwo w projektach zewnętrznych, 23% kontakt ze specjalistami, 24,1% zakup nowego sprzętu, 13,8% organizowanie wycieczek. 95,3% rodziców objętych badaniem wyraziło zadowolenie ze wspierania uzdolnień ich dzieci w przedszkolach. 78% rodziców jednocześnie było zadowolonych z funkcjonowania placówki, do której uczęszczały ich dzieci.

Deskryptory TESE: placówka przedszkolna, edukacja przedszkolna, wiedza, metoda aktywizująca, rozwój dziecka, rozwój poznawczy, oferta edukacyjna
TESE descriptors: pre-primary institution, pre-primary education, knowledge, activity method, child development, cognitive development, educational provision
  • Sosik, N. (2014). Analiza spełniania wymagań „dzieci nabywają wiadomości i umiejętności” i „oferta zajęć umożliwia realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego” w przedszkolach. W: G. Mazurkiewicz i A. Gocłowska (red.), Jakość edukacji. Dane i wnioski z ewaluacji zewnętrznych prowadzonych w latach 2012-2013 (s. 208-219). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.